Užitočné

Nález brakteátov Premysla Otakara II. v ČR

Depot brakteátov Přemysla Otakara II
Breaktaty IIU nás sú kritizovaný hľadači pokladov, ktorí používajú detektory kovov pri hľadaní historických artefaktov v zemi. Dokonca za takéto neoprávnené hľadanie možno hľadačov potrestať vysokou pokutou, ale  aj odňatím slobody a zhabaním detektorov.
V ČR však ukázali, že nie všetci iba ničia a vykrádajú náleziská. Sú medzi nimi aj ľudia, ktorí sa snažia o záchranu kultúrneho dedičstva. Posuďte sami...:

Zaujímavý nález zlatých mincí v Pardubickom kraji.

NálezČeský server (17.12.2018)  iDnes.cz informuje o náleze 60 zlatých mincí zo 16. a 17. storočia

Falza a novoražby

Pravosť mincí:

Čistenie mincí

Čistenie mincí je pomerne špecifická záležitosť, s ktorou sa však každý zberateľ pravdepodobne počas budovania svojej zbierky stretne. Predtým ako sa zberateľ rozhodne mince čistiť, mal by si uvedomiť niekoľko základných faktov, ktorých hranicu by nemal prekročiť.

Popis mince

Dôležité numizmatické a peňažnícke pojmy s ktorými sa pri zberaní mincí stretávame.

Poľské mince

Poľské mince.

Pokiaľ sa zaoberáte, alebo vlastníte Poľské mince veľmi zaujímavé informácie o cene, popise mincí, mincovni atď. môžte získať na tejto stránke.

Nález mincí v Českej republike.

Nález mincíUnikátny nález mincí v Čechách sa v roku 2010 podaril amaterskemu hľadačovi pokladov. Keďže ho však predal bez toho aby o náleze informoval štátne orgány, hrozí mu teraz až päťročné väzenie...
Viac o tomto náleze sa môžte dozvedieť tu (klik).

Užitočné rady pre numizmatikov

Od doby kedy Feničania vynašli peniaze a tým vyriešili problém vďačnost môžeme hovoriť o zbierani (hromadení ) mincí.

100 korún 1915

100 korun 1915 - inv. zlato

Výroba napodobenín mincí už aj na Slovensku !!!

Podľa denníka Sme polícia odhalila troch mužov z Trenčína, ktorí vyrábali a predávali napodobeniny strieborných keltských mincí. Takže výroba napodobenín sa po známych falzifikátoch dovážaných z Číny, alebo Poľska začína udomácňovať aj na Slovensku . Policajti obvinili pre pokračujúci prečin podvodu 43-ročného Milana, 31-ročného Dušana a 25-ročného Pavla z okresu Trenčín. Obvinení v presne nezistenom období vyrobili napodobeniny strieborných keltských mincí typu Biatec (z 1. stor. pred. n. l.) za účelom ich ďalšieho predaja.