5 halier 1924 predaj na Aukre. cz !!!

5 halier 1924Január 2013. Na aukčnom server aukro.cz bol do aukcie ponúknuty 5 Halier 1924 s priloženým znaleckým posudkom. Keďže sa jedná o jednu z najvzácnejších Československých mincí - v pomerne slušnom stave - je pozoruhodné, že predajca (žiadny nováčik veľa pozitívnych komentárov)  zvolil takúto možnosť predaja tejto mince. Minca by bola určite ozdobou akejkoľvek klasickej numizmatickej aukcie. Nedôvera kupujúcich voči internetovému predaju zrejme sposobila, že tato minca, aj keď o jej pravosti sa vynorili pochybnosti, predajca sa nebránil ani osobnému prevzatiu sa za vyvolávaciu cenu 333.333 Kč nepredala. Viac tu.
Aj keď celkom reálne sa javí aj možnosť, že minca bola po dohode predaná mimo aukra. Kupujúci i predávajúci by ušetrili na poplatkoch pre aukro.cz...
 

5halier ročník1924 je najvzácnejšia československá minca. Dôvodom vzácnosti je zachovanie iba niekoľko desítok  kusov, príčina tohoto javu však nie je úplne jasná.
Päť haliernik 1924 bol až do šedesiatých let 20. storočia známy iba v niekoľkých kusoch. V poslednej dobe sa začali objavovať ďalšie kusy z originálnych razidiel. Ich pôvod je však častým predmetom numizmatických diskuzii. Takisto sa začali na trhu objavovať veľmi vydarené falza tejto mince.
Zaručený originál si mozte prezriet kliknutím na tento odkaz (klik).